The MitySOM-A10S Development Kit supports Critical Link’s Altera Arria® 10 SoC based modules. Each kit includes a compatible MitySOM-A10S module and a base board that together feature an array of interfaces and expansion headers such as FMC, USB 2.0 OTG, USB Console, PCI-e x4 Expansion Header, Gigabit Ethernet, and eMMC/SD Card.
Critical Link LLC
Key Features
- Excellent out of box experience and easy transition to production for customers developing with Arria 10 SoC
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Arria® 10 SX SoC FPGA |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | 10AS027E3F29I2SG;10AS048E3F29I2SG |
| Hardware Platforms Supported | Arria® 10 SX SoC Development Kit |
| Demo | No |
| Form Factor | 5.8" x 8.4" |
| Power | Integrated +5V/+12V Power Supplies |
| Interfaces | Features an array of interfaces and expansion headers such as FMC, USB 2.0 OTG, USB Console, PCI-e x4 Expansion Header, Gigabit Ethernet, and eMMC/SD Card. |
| Memory | 2 banks DDR4 memory: 4GB HPS shared memory, 2GB FPGA memory |
| Connectors | Dual board-to-board connectors |
| Switches & LEDs | Power switch, other toggle switches, and numerous LEDs |
| Latest Quartus Version Supported | 21.3.0 |
MitySOM-A10S module + base board
USB Drive with Development VM and Documentation
Quick Start Guide
AC/DC 12V/5A Power Supply
Micro USB Cable for Debug Console & Ethernet cable
Ordering Information
80-001395
from Direct
80-001395
from Arrow
80-001395
from Digikey
80-001395
from Mouser
Documentation & Resources
Market Segment and Sub-Segments
Access
View Sub-SegmentsAerospace
View Sub-SegmentsBroadcast
View Sub-SegmentsDefense
View Sub-Segments
Medical
View Sub-SegmentsMedical
Imaging
Lab/Life Sciences
Non-Imaging Patient Devices
Other Medical
Ultrasound
Video
Image
Test
View Sub-SegmentsTransportation
View Sub-SegmentsTransportation
Charging Infrastructure
Non-Automotive Transportation
Transportation Infrastructure (non-charging)
Wireless
View Sub-SegmentsWireless
5G/ 6G Radio
AI-RAN
Baseband
DAS/repeater/RIS
NTN/Fixed Wireless
RDU
xhaul Hub