The MitySOM-5CSx Development Kit supports Critical Link’s Altera Cyclone® V SoC based modules. Each kit includes a compatible MitySOM-5CSx module and a base board that features an array of interfaces and expansion headers such as USB, Debug RS232 to USB Console, Full HSMC Expansion Connector, Partial HSMC Expansion Connector, PCI-e x4 Expansion Header, MMC/SD Card, Gigabit Ethernet and Dual CAN Bus interfaces.
Critical Link LLC
Key Features
- Excellent out of box experience and easy transition to production for customers developing with Cyclone V SoC
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Cyclone® V SE SoC FPGA, Cyclone® V SX SoC FPGA |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | 5CSEBA2U23C7SN;5CSEBA2U23C8SN;5CSEBA4U23C7N;5CSEBA4U23I7N;5CSXFC5C6U23C7N;5CSXFC5C6U23I7N;5CSXFC6C6U23C7N;5CSXFC6C6U23I7N |
| Demo | No |
| Form Factor | 7.0" x 4.0" |
| Power | Integrated +2.5V/+3.3V/+5V/+12V Power Supplies |
| Interfaces | Features an array of interfaces and expansion headers such as USB, Debug RS232 to USB Console, Full HSMC Expansion Connector, Partial HSMC Expansion Connector, PCI-e x4 Expansion Header, MMC/SD Card, Gigabit Ethernet and Dual CAN Bus interfaces |
| Memory | Up to 2GB DDR3 with ECC + up to 512MB DDR3 private FPGA RAM + up to 48MB NOR Flash |
| Connectors | 314-pin edge connector |
| Switches & LEDs | Power switch, other toggle switches, and numerous LEDs |
| Latest Quartus Version Supported | 23.1.0 |
MitySOM-5CSx System on Module + Base Board
USB Mini-B Cable (Console Serial Port), Ethernet cable, AC/DC 24v power supply
SD Card with pre-loaded Linux OS
USB Drive with Development VM and Documentation
Quick Start Guide
Ordering Information
Multiple - see https://www.criticallink.com/mitysom-5csx-dev-kit/
from Direct
Multiple - see https://www.criticallink.com/mitysom-5csx-dev-kit/
from Arrow
Multiple - see https://www.criticallink.com/mitysom-5csx-dev-kit/
from Digikey
Multiple - see https://www.criticallink.com/mitysom-5csx-dev-kit/
from Mouser
Documentation & Resources
Market Segment and Sub-Segments
Aerospace
View Sub-SegmentsBroadcast
View Sub-SegmentsDefense
View Sub-SegmentsIndustrial
View Sub-Segments
Medical
View Sub-SegmentsMedical
Imaging
Lab/Life Sciences
Non-Imaging Patient Devices
Other Medical
Ultrasound
Video
Image
Test
View Sub-SegmentsTransportation
View Sub-SegmentsTransportation
Charging Infrastructure
Non-Automotive Transportation
Transportation Infrastructure (non-charging)
Wireless
View Sub-SegmentsWireless
5G/ 6G Radio
AI-RAN
Baseband
DAS/repeater/RIS
NTN/Fixed Wireless
RDU
xhaul Hub