This FPGA acceleration card features an Agilex™ 7 FPGA with E-tile based transceivers supporting up to 28Gbps NRZ and 57.8Gbps PAM4, a x16 PCIe Gen4 host interface via P-Tile and four on-card x5 PCIe Gen4 M.2 NVMe SSDs via P-Tile, all on a GPU profile PCIe card. Card supports a flexible clocking architecture with support for PDTP/1588 protocol and external clock and PPS reference interface. Module is supported with two robust development flows, RTL flow and OFS/oneAPI flow for development.
Hitek Systems LLC
Key Features
- FPGA: Agilex™ 7 F-Series FPGA (AGF027 with 019/022/023 options)
- PCIe Form Factor: Full Height, 3/4 Length, dual slot Width
- Network Interface: E-Tile, Two QSFP-DD ports (up to 4× 100G Ethernet)
- Host Interface: P-Tile, PCIe Gen4 x16
- On-Card Storage: P-Tile, Four PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSDs (22110 and 2280)
- Two DDR4 UDIMM/RDIMM/LRDIMM slots
- ARM HPS complex with dedicated 4GB DDR4, 16GB eMMC and GiGE network interface
- PTP/1588 network synchronizer with extrenal REFCLK and PPS interfaces
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Agilex® 7 FPGAs and SoC FPGAs F-Series |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | AGFB022R25A2E2V;AGFB027R25A2E2V;AGFD023R25A2E2V;AGFD019R25A2E2V |
| Demo | No |
| Form Factor | Length 266.7mm, Height 111.15mm |
| Power | Up to 300W card load, 75W from the PCIe edge connector and up to 225W from the auxiliary 8-pin CPU/GPU (EPS) connector |
| Interfaces |
P-Tile based x16 Gen4 PCIe host interface. E-Tile based 4x 100G/50G/40G or 16x 25G/10G Ethernet External synchronization/clock HPS GiGE and USB/UART console JTAG debug port |
| Memory | 16/32GB onboard eMMC for HPS |
| Connectors | x16 Gen4 PCIe card edge Interface, Dual QSFP-DD Network Interfaces, Dual SMB, micro USB |
| Switches & LEDs | DIP switch for lab development, multi-color status LED |
| Latest Quartus Version Supported | 25.1.0 |
PCIe card with passive heat sink
Two BSPs: RTL based flow and OFS/oneAPI flow
Example designs
User guides and detailed how-to documentation
Ordering Information
AGF-NCS200-B72-01
from Direct
AGF-NCS200-B72-01
from Macnica
Documentation & Resources
Market Segment and Sub-Segments
Access
View Sub-Segments
Data Center Cloud (Public, Private, Hybrid)
View Sub-Segments