Highest performance GPU profile PCIe Computational Storage Accelerator card with two Intel Agilex AGF027 FPGAs. Card supports up to 64TB of on-card PCIe Gen4 NVMe storage (Eight x4 M.2 SSDs). Two high performance FPGA processing nodes and SSDs are interconnected via an integrated 64 lanes Broadcom PCIe Gen4 switch.
Hitek Systems LLC
Key Features
- FPGA: Agilex™ 7 F-Series FPGA (2x AGF027/AGF022)
- PCIe Form Factor: Full Height, 3/4 Length, dual slot Width
- Host Interface: PCIe Gen4 x16
- Memory: 32GB per FPGA. Two banks of 16GB DDR4 per node
- Storage: Supports up to eight on-vard x4 PCIe Gen4 M.2 NVMe SSDs (22110 and 2280)
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Agilex® 7 FPGAs and SoC FPGAs F-Series |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | AGFA022R25A2E2V;AGFA027R25A2E2V |
| Demo | No |
| Form Factor | Length 266.7mm, height 111.15mm |
| Power | Up to 300W card load with 75W from the PCIe edge connector and 225W from the auxiliary 8-pin CPU/GPU (EPS) connector |
| Interfaces |
- P-Tile. x16 PCIe Gen4 edge interface to the Broadcom PCIe switch - Up to eight x4 Gen4 PCIe M.2 NVMe SSDs connected to the Broadcom PCIe switch - Optional Firefly interface for Networking |
| Memory | 2GB QSPI for each FPGA |
| Connectors | x16 Gen4 host PCIe edge connector. USB2.0 debug connector |
| Switches & LEDs | DIP switch for lab development, multi-color status LED |
| Latest Quartus Version Supported | 25.1.0 |
PCIe card with passive heat sink and M.2 SSD carriers
BSP with RTL design flow
Example designs
User guides and detailed how-to documentation
Ordering Information
AGF-CS200D-A72-01
from Direct
Documentation & Resources
Market Segment and Sub-Segments
Data Center Cloud (Public, Private, Hybrid)
View Sub-Segments