The board combines a number of high-end hardware interfaces such as high-capacity and high-bandwidth DDR4 SDRAM (up to 8GB), 10GbE SFP+ and PCIe x4 ports for communication, and USB Type-C and HDMI interfaces for video and data processing, FMC connectors for I/O expansion.
Terasic Inc.
Key Features
- Powerful FPGA with Integrated High-Performance Processor
- High-Speed Memory and Communication Interfaces
- Versatile I/O and Expansion Options
- Comprehensive Sensors and System Monitoring
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Arria® 10 SX SoC FPGA |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | 10AS066K3F40E2SG |
| Form Factor | 188.5mm x 190mm |
| Power | 12V |
| Interfaces | HDMI -TX、HDMI-RX、SATA Device x2、SATA Host x2、Type-C USB、Gigabit Ethernet x2、PCIe Cabling Socket、SMA Clock-In and Clock-Out、SFP+ Socket x4 |
| Memory | 1GB DDR4 x2、4GB DDR4 ECC SO-DIMM Module |
| Connectors | FMC, PCIe Cabling Socket, SATAx2, HDMI, SFP+x4 |
| Switches & LEDs | LED, KEY, Switch, 7-Segment |
| Latest Quartus Version Supported | 18.1.0 |
User Manual
Desgin Examples
Ordering Information
P0506
from Direct
$4020.00
Documentation & Resources
Market Segment and Sub-Segments
ASIC Proto
View Sub-SegmentsBroadcast
View Sub-SegmentsIndustrial
View Sub-Segments
Medical
View Sub-SegmentsImage