Built on the popular Terasic DE10-Nano, the FPGA Cloud Connectivity Kit combines the versatility of an Altera® Cyclone® V SoC FPGA with certified cloud connectivity to providers like Microsoft Azure. It includes wireless communication via Wi-Fi and Bluetooth, plus sensors for ambient light, temperature, humidity, acceleration, and gyroscopic motion. With open-source design examples, users can quickly learn to connect FPGA-based edge devices to the cloud, collect and analyze IoT data, and build responsive, reconfigurable smart edge solutions.
Terasic Inc.
Key Features
- Built on DE10‑Nano with Altera® Cyclone® V SoC FPGA
- Cloud service certification
- Wireless connectivity via ESP32 module
- Multi-sensor suite onboard
- Developer-ready package
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Cyclone® V SE SoC FPGA |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | 5CSEBA6U23C7N |
| Form Factor | 68.6x107mm |
| Power | 5V |
| Interfaces | HDMI TX, Gigabit Ethernet, Accelerometer, USB OTG, Wi-Fi, Classic Bluetooth (BT) and Bluetooth Low Energy(BLE), 9-axis sensor, Ambient light sensor, UART to USB |
| Memory | 1GB DDR3, EPCS64, Micro SD card socket |
| Connectors | 40-pin expansion headers, One 10-pin Analog input, LTC 2x7 expansion header, Arduino expansion header |
| Switches & LEDs | Reset Button, Power Button, Power LED, User-Programmable LEDs, Switch and Button |
| Latest Quartus Version Supported | 20.1.1 |
Documents
System CD
Ordering Information
P0737
from Direct
$314.00