FLIK takes advantage of the powerful Intel® Arria ® 10 FPGA to enable higher speed data processing. The kit is armed with 8GB DDR4-2133 on-board memory, providing around 4GB data transfer via PCIe Gen 3 interface between FPGA and laptops or Host PC via Thunderbolt™ 3 port. Also, closely packed in an aluminum body with advanced thermal solution, FLIK takes care of the heat dissipation dynamically.
Terasic Inc.
Key Features
- High-Performance Arria 10 GX FPGA
- High-Speed Thunderbolt™ 3 Connectivity
- High-Bandwidth DDR4 Memory
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Arria® 10 GX FPGA |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | 10AX115N3F40E2SG |
| Form Factor | 120x40.1x106.6mm |
| Power | 12V |
| Interfaces | PCIe Gen3x4 via Thunderbolt 3 Port |
| Memory | 4GB DDR4 x2 |
| Connectors | Thunderbolt 3 Port x1 |
| Switches & LEDs | None |
| Latest Quartus Version Supported | 19.2.0 |
User Manual
Desgin Examples
Ordering Information
P0642
from Direct
$3250.00
Market Segment and Sub-Segments