Altera Agilex™ 7 Series FPGA based compact embedded SOM (eSOM™) module is designed for embedded, edge processing, wireless communication, and networking-centered designs. It supports up to 1.2 Tbps high-speed transceiver bandwidth, with support for 58 Gbps PAM4 networking and x16 PCIe Gen4 interfaces. Integrated quad-core 64-bit A53 ARM processor complex with 16GB eMMC, GiGE network and SPI/I2C interface peripherals. Flexible clocking with integrated Si5518 network synchronizer.
Hitek Systems LLC
Key Features
- Form Factor: Compact 110 mm × 95 mm module
- FPGA: Agilex™ 7 F-Series, 24C package with 2× F-Tiles
- Supported Devices: 027/022, 023/019, 014/012, and 008/006
- Connectors: One 400-pin high-performance mezzanine connector with 32 FGT transceivers (32.45 Gbps NRZ / 58 Gbps PAM4), up to 42 SE 1.2V and 12 true-differential LVDS I/Os
- Processor: Integrated quad-core Arm® Cortex®-A53 processing complex with Ethernet, UART, SPI, I²C interfaces and I/Os
- Synchronization: Integrated Skyworks Si1518 timing synchronizer, PTP/1588-based with JESD clocking support
- Industrial temperature range -40°C to 85°C
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Agilex® 7 FPGAs and SoC FPGAs F-Series |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | AGFB012R24D2I2V;AGFB022R24C2I2V;AGFB027R24C2I2V;AGFB012R24C2I2V;AGFB014R24C2I2V;AGFA006R24C2I2V;AGFB008R24C2I2V;AGFB008R24D2I2V;AGFB014R24C2I2VB;AGFB023R24C2I2VB;AGFD023R24C2I2VB |
| Demo | No |
| Form Factor | 95mm x 110mm |
| Power | Power subsytem design to support ~200W total power, up to 160A core power |
| Interfaces |
- 32 F-Tile FGT XCVR lanes, 32Gbit NRZ or 56Gbps PAM4 (24 lanes only) - 12 1.5V True-Diff IOs - 42 SE 1.2V IOs - HPS GiGE, SPI, UART and I2C - BMC I2C and UART - JTAG |
| Memory | 32GB eMMC and µSD card |
| Connectors | One 400-pin high performance mezzanine connector |
| Switches & LEDs | DIP switcfh for module configuration, power and config status LEDs |
| Latest Quartus Version Supported | 25.1.0 |
SOM with heat sink and fan
BSP with Yocto Linux
APIs and drivers
Example designs
User guides and detailed how-to documentation
Ordering Information
AG-eSOM7C-1B7-06-03 (027 FPGA)
from Direct
Documentation & Resources
Market Segment and Sub-Segments
Access
View Sub-SegmentsDefense
View Sub-SegmentsImage
Test
View Sub-Segments
Wireless
View Sub-SegmentsWireless
5G/ 6G Radio
AI-RAN
Baseband
DAS/repeater/RIS
FWA/backhaul
NTN/Fixed Wireless
RDU
xhaul Hub