The DE10-Nano Development Kit is a powerful hardware platform featuring an Altera SoC FPGA that combines dual-core ARM Cortex-A9 processors with programmable logic, offering exceptional design flexibility for a wide range of applications.
Terasic Inc.
Key Features
- Altera Cyclone® V SoC FPGA with dual‑core ARM Cortex‑A9 and 110K logic elements
- 1 GB DDR3 SDRAM and micro‑SD expansion
- Onboard USB‑Blaster II (JTAG) and EPCS128 configuration flash
- HDMI output (DVI 1.0 and HDCP v1.4 compatible)
- Rich I/O: Two 40‑pin GPIO headers, Arduino Uno R3 header, and 10‑pin analog input (12‑bit ADC, 8‑channel, SPI)
- Connectivity: Gigabit Ethernet, USB OTG, UART-to-USB, warm and cold reset buttons
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Cyclone® V SE SoC FPGA |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | 5CSEBA6U23C7N |
| Form Factor | 68.6x107mm |
| Power | 5V |
| Interfaces | HDMI TX, Gigabit Ethernet, Accelerometer, USB OTG |
| Memory | 1GB DDR3, EPCS64, Micro SD card socket |
| Connectors | Two 40-pin expansion headers, One 10-pin Analog input, LTC 2x7 expansion header, Arduino expansion header |
| Switches & LEDs | Reset Button, Power Button, Power LED, User-Programmable LEDs, Switch and Button |
| Latest Quartus Version Supported | 16.0.2 |
Documents
System CD
Ordering Information
P0496
from Direct
$225.00