The Apollo Agilex™ SOM is engineered for high-performance computing (HPC) and AI-driven edge applications. This System on Module (SOM) integrates high-bandwidth interfaces, including DDR4 SO-DIMM sockets supporting up to 32GB, an on-board QSFP28 connector, an integrated USB-Blaster II, and FMC/FMC+ connectors for I/O expansion, collectively providing more than double the performance of prior development kits.
Terasic Inc.
Key Features
- Agilex™ 7 F-Series FPGA (AGF014)
- Quad-core Arm Cortex-A53
- Form Factor: 145mm x 133mm
- 1 x QSFP28 (1x 100G Ethernet)
- 1 x FMC and 1 x FMC+ connector
- 2 x SO-DIMM sockets (each up to 32GB DDR4)
Offering Brief
Offering Brief
| Device Family | Agilex® 7 FPGAs and SoC FPGAs F-Series |
|---|---|
| Offering Status | Production |
| Device OPN(s) on Board | AGFB014R24B2E2V |
| Demo | No |
| Form Factor | 133mm x 145mm |
| Power | AC 180W |
| Interfaces |
One FMC+ Connector One FMC Connector QSFP28 Two DDR4 SO-DIMM Sockets |
| Memory | 1Gbits QSPI Flash |
| Connectors | FMC, FMC+, QSFP28 |
| Switches & LEDs | FPGA LED x2 and DIP Switch x2; HPS LED x1 |
| Latest Quartus Version Supported | 25.1.0 |
Documentation
Reference Design
Schematic
Ordering Information
P0714
from Direct
$6820.00
Market Segment and Sub-Segments
ASIC Proto
View Sub-SegmentsGovernment
View Sub-SegmentsIndustrial
View Sub-Segments
Medical
View Sub-SegmentsImage